Protisměrné autosedačky

Protisměrné cestování je až 5x bezpečnější pro děti do čtyř let. 

Hlava dítěte je v nepoměru k tělu a tvoří až 25% celkové tělesné hmotnosti. V porovnáním s dospělým člověkem, kde hlava tvoří pouze cca 6% celkové tělesné hmotnosti, je to výrazný rozdíl. Dětský krk je mimořádně zranitelný, protože ještě není plně vyvinutý. Nevyvinutý krk, v kombinaci s hmotností hlavy, ještě více zvyšuje důležitost ochrany a podpory krku dítěte po co nejdelší dobu. Pokud jsou svaly na krku dítěte při nárazu vystaveny velké síle, pak mohou být následky katastrofální.

Crash testy ukazují, že síly působící na krk jsou přibližně pětkrát větší, pokud dítě sedí v autosedačce po směru jízdy, než když sedí proti směru jízdy. Při nárazu je v posměrné autosedačce tělíčko malého pasažéra vytlačováno ze autosedačky, vnitřní pás sedačky udržuje horní část těla na místě a hlava se pohybuje dopředu. To má za následek, že se síly nárazu přenášejí na krk dítěte a vytvářejí velké napětí v krku. Autosedačka umístěná proti směru jízdy podpírá celá záda, hlavu i krk dítěte a tak rozkládá síly nárazu na větší plochu a tím se výrazně snižují síly působící na krk. Protisměrná autosedačka poskytuje dítěti lepší ochranu a snižuje riziko zranění v případě nárazu nebo jen prudkého brzdění.

Při střetu v rychlosti 50 km/hod. tlak působící na šíji malého dítěte (vážícího 15 kg) posazeného po směru jízdy odpovídá zátěži 180-220 kg. Pokud je však usazeno v sedačce proti směru jízdy, tlak se sníží na 40-60 kg.

Vedení pásů je pro bezpečnost vašeho dítěte také zásadní. Poloha břišního pásu je rozhodující pro bezpečnost a ochranu. Břišní pás by měl být nízko nad silnými pánevními kostmi a NE přes břicho. V případě nárazu pomohou kyčelní kosti ochránit vaše dítě před vážnými zraněními, zatímco pokud je bederní pás umístěn přes břicho, je riziko poškození měkkých částí extrémně vyšší.

Děti by měly jezdit proti směru jízdy minimálně do 4 let, ale o mnoho bezpečnější je, aby jezdily proti směru jízdy co nejdéle je to možné.

protismeru